"Coco Chanel Życie intymne" - recenzja


"Coco Chanel. Życie Intymne" autorstwa Lisy Chaney, 
wydane w 2012 roku przez Wydawnictwo Znak.

Niniejsza książka jest ekscytującą i inspirującą biografią Gabrielle (Coco) Chanel, którą Chaney przedstawiła nie tylko jako jedną z największych światowych projektantek mody, lecz także jako niezwykle złożoną osobowość i zdumiewającą kobietę. Historia życia Chanel jest przykładem historii z rodzaju "od biedaka do milionera". Można było opisać Coco Chanel za pomocą szeregu rozmaitych, często przeciwstawnych i sprzecznych przymiotników, jako że była ona niewątpliwie pełna klasy, kreatywna, nowoczesna, oryginalna, obyta i wyrafinowana, wymagająca, pracowita, praktyczna, silna, przedsiębiorcza i niezależna, jak również nieco sztywna, rozwiązła, ale jednocześnie samotna, słaba, kochliwa i powściągliwa. Autorka ukazuje osobę Gabrielle Chanel w kilku róznych aspektach: jako kobietę, kochankę, przyjaciółkę, biseksualistkę, projektantkę, przedsiębiorcę, pracodawcę, specjalistę ds. Public Relations i reklamy, multimilionerkę, narkomankę, wojenną kolaborantkę lub nawet zdrajczynię, jak również jako międzynarodową legendę i ikonę.Jeśli chodzi o modę, Coco Chanel była mistrzynią, perfekcjonistką oraz wizjonerką swoich czasów. Niesłychanie spostrzegawcza, intuicyjnie wyczuwała, co było "hot" i co miało potencjał. Oprócz talentu i daru do tworzenia trendów, cechowała ją również smykałka do biznesu oraz niezwykła umiejętność kreowania własnego wizerunku. Chanel postrzegała jednak modę jako pracę, a nie sztukę.

Książka ta jest pozycją obowiązkową dla wszystkich lubiących czytać ciekawe biografie sławnych, wielkich i wpływowych ludzi, lecz również koniecznością dla wszystkich fashionistów, stylistów, redaktorów modowych czy blogerów. Jest to inspirująca (momentami również ekscytująca i zaskakująca) książka o Mlle Chanel. Jednakże, tajemniczy aspekt książki (tj. wątek szpiegowski), wydaje mi się nieco przereklamowany. Mimo to, ta pozycja jest zdecydowanie warta przeczytania i polecenia. Miłej lektury! xo

Komentarze

 1. Chętnie przeczytałabym! Oglądałam film z Audrey Tatou i bardzo mi się podobał. Zdaję sobie jednak sprawę, że książki są o wiele ciekawsze.
  Co do bułki tartej zastąpić ją np. zmielonymi orzechami, otrębami owsianymi, pokruszonymi płatkami kukurydzianymi. i na prawdę w małej ilości. Tak, żeby coś lekko chrupało. Skoro hejtujesz cebulę ( i szczypiorek) to może dodasz jakieś kiełki? Są super zdrowe i smaczne, ja niedługo będę te kotlety jeszcze z warzywami robiła i grzybami. Wiesz naszym jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia :) Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki, Justi! Twój przepis na kotlety z kaszy jaglanej to prawdziwy hit - polecam go znajomym i rodzinie! :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam tą książkę!

  OdpowiedzUsuń
 4. polecam! mam nadzieję, że Ci się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy konstruktywny komentarz!

UWAGA!!! proszę nie spamować i nie umieszczać linków do swoich blogów czy stron. Sama potrafię Was znaleźć w sieci ;)

Korzystanie z tej strony i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.

- Justyna F (Elfie)