Ulubione książki 2017 roku - TOP 5: Beletrystyka + Biografie

Mimo, iż nie jestem zwolenniczką wyzwań typu "przeczytam 52 książki w roku", w 2017 udało mi się przeczytać około 60 pozycji. Niektóre książki czytałam po raz drugi, tuż przed rozstaniem z nimi - zrobiłam mega porządki na regałach i chciałam się jeszcze z niektórymi pozycjami pożegnać, niemniej udało mi się też przeczytać sporo nowości, i to zarówno z beletrystyki, jak i wszelkiego rodzaju poradników. Jeśli jesteście ciekawi, jakie książki skradły moje serce w zeszłym roku, to zapraszam na zestawienie - dzisiaj TOP 5 2017 roku w kategorii beletrystyka + biografie.


#1 Janusz Leon Wiśniewski "Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie"

Była to moja pierwsza powieść Pana Wiśniewskiego, która zapoczątkowała moje uwielbienie do jego książek (cały czas męczę panie w bibliotece o kolejne tytuły!). Krótko mówiąc, "Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie" to bardzo ciepła i mocno refleksyjna powieść o tym, co tak naprawdę jest w życiu ważne, o relacjach międzyludzkich, bliskości oraz jej braku, o samotności w związkach, oddalaniu się od siebie, o emocjach, jak również o kobietach i mężczyznach. Bardzo smakowita pozycja, od której do ostatniej strony ciężko było mi się oderwać, będzie idealna na długie jesienno-zimowe wieczory. Jeśli nie znacie jeszcze prozy Janusza L. Wiśniewskiego, to "Wszystkie kobiety" będą świetnym pretekstem do nawiązania nowej, bardzo obiecującej literackiej znajomości. Ja po lekturze jestem tak oczarowana, że już przeczytałam "S@motność w sieci" i "Los powtórzony", ponadto na mojej półce czekają właśnie dwie kolejne pozycje tego autora: "Na fejsie z moim synem" oraz "Zespoły napięć". Jeśli jesteście ciekawi najnowszego dzieła Janusza L. Wiśniewskiego, odsyłam Was do pełnej RECENZJI.

#2 Remigiusz Mróz "Behawiorysta"

Słyszałam o autorze mnóstwo skrajnych opinii, ale postanowiłam przekonać się sama. Mimo iż nie miałam czasu zagłębiać się w serie, postanowiłam sięgnąć po thriller psychologiczny pt. "Behawiorysta" i... nie zawiodłam się. Jest groźny terrorysta, są ofiary i bardzo brutalnie dokonane morderstwa, jest też Gerard Edling - były prokurator, tytułowy behawiorysta (czyli ekspert ds. ludzkich zachowań) oraz mnóstwo ciekawych rozważań z dziedziny psychologii. Przyznam szczerze, że zakończenie mnie trochę zaskoczyło (chyba jednak nieco negatywnie), niemniej książka bardzo mi się podobała. 
#3 Janusz Leon Wiśniewski "S@motność w sieci" 

Moja druga powieść Wiśniewskiego, która również bardzo mnie poruszyła. Podejrzewam, że każdy już dawno ją przeczytał i/lub obejrzał film, który moim zdaniem jest wielce rozczarowujący. Co do samej książki, niestety mój egzemplarz był z biblioteki i nie nadawał się do sfotografowania, niemniej powieść serdecznie Wam polecam - przedstawia bardzo aktualny problem samotności nie tylko w Internecie, ale również zagadnienie wyalienowania i niespełnienia w związkach, nawet tych wieloletnich. Ponadto, historie miłosne głuchoniemej Natalii oraz księdza Andrzeja wzruszyły mnie do łez - nic na to nie poradzę, że czasem jestem ckliwa i sentymentalna. Co do zakończenia, to oryginalne podoba mi się znacznie bardziej od tego wyżebranego przez czytelników.


#4 Olga Tokarczuk "Prawiek i inne czasy" 

Tokarczuk, ach, Tokarczuk! Uwielbiam powieść "Bieguni", natomiast "Dom dzienny, dom nocny" przeczytałam chyba ze dwa czy nawet trzy razy, jednak to "Prawiek" najbardziej mną poruszył. Jeśli mam być szczera, jest to książka, po której odebrało mi mowę i nie byłam w stanie nawet sklecić najprostszej recenzji. Na portalu lubimyczytac.pl opisałam ją jako "Jedna z piękniejszych książek, jakie czytałam". I tego się trzymam. Jeśli jeszcze nie czytaliście, koniecznie musicie to nadrobić!


#5 Alysia Abbott "Tęczowe San Francisco. Wspomnienia o moim ojcu"


Najlepsza książka biograficzna, jaką przeczytałam w 2017 roku. Są to wspomnienia młodej dziewczyny o swoim ojcu-homoseksualiście, którą czyta się jak powieść. Jeśli interesuje Was tematyka LGBT lub lubicie czytać biografie, serdecznie polecam. RECENZJA

***

Ponadto, w 2017 roku miałam przyjemność dwukrotnie uczestniczyć w Wielkiej Wymianie Książkowej, organizowanej przez Magdę z bloga Save the Magic Moments. O tym, jakie książki udało mi się wymienić, przeczytacie w poniższych wpisach:

Już się nie mogę doczekać kolejnej edycji! xoKomentarze