Kate Hudson "Pretty Happy. Przepis na pokochanie siebie" + KONKURS!!!


Uwielbiam Kate Hudson zwłaszcza za rolę chorej na raka Marley w filmie pt. "Odrobina nieba" czy też za rolę byłej żony boskiego Matthew McConaughey'a w filmie "Nie wszystko złoto, co się świeci" (swoją drogą, oba filmy serdecznie Wam polecam!). Poza tym, kilka razy czytałam z aktorką wywiady w starych numerach "Instyle" i od razu wyczułam, że jest normalną, równą babką (tzw. dziewczyną z sąsiedztwa) a nie wielką gwiazdą z Hollywood z wysokim mniemaniem o sobie. W związku z tym, byłam ogromnie ciekawa jej książki pt. "Pretty Happy. Przepis na Pokochanie Siebie" (w oryginale "Pretty Happy. Healthy Ways to Love Your Body"), wydanej w Polsce przez Wydawnictwo Kobiece pod koniec lutego 2018 roku.


"Pretty Happy" to przepięknie wydany poradnik w twardej oprawie, z mnóstwem wielkoformatowych zdjęć ślicznej, uśmiechniętej i tryskającej energią Kate. W rezultacie, jest to kolorowa i niezwykle inspirująca pozycja (zarówno formą, jak i treścią zachęca do lektury). Hudson podzieliła swoją książkę na trzy części. Pierwsza część, zatytułowana "Jak stać się body smart?" jest teoretyczna i składa się z 2 rozdziałów. Ta część książki skupia się przede wszystkim na wsłuchiwaniu się w siebie oraz w potrzeby naszego organizmu. Druga część poradnika - "Cztery filary w praktyce" jest już bardziej praktyczna i zawiera aż 6 rozdziałów. W tej części znajdziemy między innymi sporo ankiet do wypełnienia, ale również praktyczne porady oraz ćwiczenia na temat naprawy własnych myśli, zdrowego odżywiania, ruchu (zwłaszcza na świeżym powietrzu), uważności i walki ze stresem, głębokiego oczyszczania organizmu, wdzięczności, upraszczania naszego życia jak również toksyn, których należy się pozbyć z naszego życia.  Trzecia część książki ("Życie zgodne z inteligencją twojego organizmu") jest najkrótsza; zawiera sporo osobistych przemyśleń aktorki, przegląd jej typowego tygodnia oraz kilka bonusów w postaci mantry motywacyjnej, listy zakupów żywieniowych, listy produktów zasadotwórczych i zakwaszających organizm, oraz planer dnia do wydrukowania.


Dla kogo jest ta książka? Zdecydowanie dla osób, które sięgają po poradniki i/lub interesują się zdrowym stylem życia, zdrowym odżywianiem, zagadnieniami samoświadomości, ajurwedą czy fitnessem. Ponadto, szczególnie polecam ją osobom, które pragną się zmienić i oczyścić swój organizm, przede wszystkim dla poprawy zdrowia i własnego samopoczucia. Moim zdaniem ta pozycja jest idealna na nadchodzącą wiosnę.

Moja opinia. "Pretty Happy" to zaskakująco dobry poradnik o tym, jak dbać o ciało naturalnie i holistycznie, jak zwiększać samoświadomość oraz żyć w zgodzie ze sobą. Powiem szczerze, że po przeczytaniu wcześniej kilku poradników o podobnej tematyce, jestem zaskoczona faktem, że z książki Hudson dowiedziałam się kilku nowych rzeczy. Między innymi, poznałam trzy dosze (tj. typy fizyczno-emocjonalno-umysłowe znane z ajurwedy): vata, pitta i kapha, zaś po wypełnieniu kwestionariusza odkryłam, że jestem typem pittaPonadto, książka wskazała mi, jakie objawy świadczą u mnie o zaburzeniu energii i co wówczas należy z tym fantem zrobić. Hudson w swej książce wspomina również o problemie tzw. dysmorfofobii, czyli negatywnego, zafałszowanego obrazu nas samych, który może mieć negatywny wpływ na naszą psychę i ciało. Co więcej, autorka udziela kilku rad i wskazówek, jak możemy naprawić własne myśli. Sporo uwagi poświęca medytacji, uważności oraz prowadzeniu tzw. zeszytu myśli, w którym odpowiadamy na pytania dotyczące naszych nawyków, naszego samopoczucia, diety itp. Według Kate Hudson, aby osiągnąć pełnię szczęścia i zdrowia, należy mieć nie tylko zadbane ciało, ale przede wszystkim zdrową i szczęśliwą duszę. Pod tym względem jestem skłonna porównać poradnik Hudson do "Pełni życia" Agnieszki Maciąg. Na pewno nie jest to Anna Lewandowska czy Ewa Chodakowska. Gotowych zestawów ćwiczeń oraz porad jak schudnąć w tej książce po prostu nie znajdziecie. 


Co mi się podobało:

  • piękne i solidne wydanie książki z dodatkiem ładnych zdjęć, ilustracji, motywujących cytatów, kwestionariuszy, list oraz planerów do wydrukowania
  • brak nudnej powtórki z lekcji anatomii (jak to miało miejsce w poradnikach Lewandowskiej czy Diaz)
  • holistyczne podejście do dbania o zdrowie i ciało
  • książka inspiruje do działania i wprowadzenia zmian (w trakcie lektury, od razu wzięłam się za ćwiczenia oraz zmiany w diecie)
  • książka to nie tylko sucha teoria, bowiem zawiera sporo ćwiczeń praktycznych -> mamy tu miejsca na notatki, kwestionariusze, planery itp.
  • podoba mi się to, że Hudson wspomina również o pozbyciu się z domu toksycznych środków czyszczących, odświeżaczy powietrza, pestycydów czy produktów do higieny osobistej oraz zachęca, by zastąpić je bezpiecznymi odpowiednikami (sama wyznaję i stosuję taką filozofię w życiu).

Co mi się nie podobało:

  • nie do końca przekonuje mnie idea hurtowych zakupów oraz gotowania w niedzielę (po pierwsze, teraz zakupy w niedzielę z wiadomych względów w naszym cudnym kraju odpadają, a poza tym szkoda mi jedynego wolnego dnia w tygodniu zmarnować przy garach)
  • w 2 czy 3 miejscach znajdziemy błędy merytoryczne, np. na liście zdrowego jedzenia (str. 121-122) białko jaja raz znajdziemy w sekcji "białko-nabiał", a za chwilę jest zakwalifikowane jako "warzywa strączkowe" - albo jest to chochlik drukarski, albo kwestia przekładu, sama nie wiem.

Moja ocena: 8/10.
Autor: Kate Hudson & Billie Fitzpatrick
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Oprawa: Twarda
Stron: 256
Premiera: 28.02.2018 r.


Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.


PS. Jeśli też lubicie Kate i chcielibyście otrzymać egzemplarz "Pretty Happy", 
gorąco zachęcam Was do wzięcia udziału w konkursie na moim Instagramie!


 Szczegóły KLIK

Komentarze