Powtórka z klasyki: "Mały książę"

Są czasem takie dni, kiedy mamy wszystkiego dosyć i najchętniej znowu stalibyśmy się beztroskimi dziećmi, choćby tylko na jeden dzień. Ostatnio właśnie tak się czułam, więc aby na chwilę uciec od problemów świata dorosłych, zatopiłam się w lekturze "Małego księcia" Antoine de Saint-Exupery'ego.


"Mały książę" to klasyka literatury, książka - lektura obowiązkowa, którą powienien znać każdy. Jednak z lekkim wstydem muszę Wam się przyznać, iż jakoś nigdy nie przeczytałam tej książki do końca. Oczywiście, pamiętałam doskonale niektóre obrazki, postaci Małego Księcia, Pijaka, Lisa, Róży, jak również niektóre cytaty, ale nigdy tak naprawdę nie wiedziałam, jak historia Małego Księcia się skończyła. Ostatnio postanowiłam jednak ten feler nadrobić, więc sięgnęłam po swój stary (z 1996 roku!), wyświechtany egzemplarz wydawnictwa PAX z oryginalnymi ilustracjami autora, w przekładzie Jana Szwykowskiego.


Powiem Wam, że mimo iż jest to lektura "szybka" (można ją przeczytać w godzinę lub dwie), którą czyta się łatwo i przyjemnie (ilustracje dodatkowo potęgują pozytywne wrażenia zmysłowe), to historia Małego Księcia naprawdę daje do myślenia. Po przeczytaniu książki naszło mnie sporo refleksji odnośnie miłości, przyjaźni i ludzkich przywar. W dzisiejszym świecie zdominowanym przez social media i selfie postać Próżnego wydaje mi się wyjątkowo aktualna. Czasem mam wrażenie, że dla większości liczą się tylko lajki, followersi i poklask. Ponadto, prostota języka w połączeniu z bogatą symboliką totalnie do mnie przemawia. Krótko mówiąc, zakochałam się ponownie w świecie Małego Księcia. Myślę, że raz na jakiś czas wyprawa na jego małą planetę dobrze zrobi każdemu, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. xo 

Moja ocena: 10/10.
AutorAntoine de Saint-Exupery
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Oprawa: Twarda
Ilość Stron: 84
Rok wydania: 1996.

Komentarze