Kalina Błażejowska "Uparte serce. Biografia Poświatowskiej"

Lubię czytać biografie sławnych ludzi, a najchętniej sięgam po biografie pisarzy i artystów (tzw. celebryci nieszczególnie mnie interesują). Niestety, nie często trafiam na dobrze napisane biografie, jednak "Uparte serce" Kaliny Błażejowskiej połknęłam niczym najlepszą powieść (i to już po raz drugi!).


Biografia Błażejowskiej została wydana w 2014 roku przez wydawnictwo Znak; ma 338 stron, składa się z części biograficznej, przypisów, źródeł, kalendarium twórczości Poświatowskiej i indeksu osób, ponadto zawiera mnóstwo czarno-białych fotografii oraz wkładkę ze zdjęciami w kolorze. Książka jest nie tylko pięknie wydana - od strony merytorycznej ma również ogromną wartość. Jeśli chodzi o część najważniejszą, biografię poetki, Błażejowska podzieliła ją na trzy części. Pierwsza część przedstawia życie Haliny Poświatowskiej od momentu narodzin po dorosłość. Druga część to wspomnienie jej operacji i pobytu w Stanach Zjednoczonych, natomiast trzecia część traktuje o życiu w Polsce już po powrocie z Ameryki, aż do śmierci poetki (ta część była dla mnie najsmutniejsza i chyba najtrudniejsza).


Co ciekawe, autorce udało się dotrzeć do zupełnie nowych źródeł, osób oraz fotografii. Sama postać Haśki jest również przedstawiona przez Błażejowską w nieco inny niż dotychczas sposób (moim zdaniem, wersja Szułczyńskiej* jest nieco zniekształcona, jakby odrealniona, zaś sporo faktów z życia Poświatowskiej zostało pominiętych). W "Upartym sercu" Halina Poświatowska jest z jednej strony naszkicowana jako kobieta naznaczona chorobą, cierpieniem, lękiem i walką o życie, a z drugiej strony jako kobieta z krwi i kości, która święta wcale nie była. Błażejowska ukazuje poetkę w nieco innym świetle - jako kobietę która między innymi kochała się w Jerzym Kosińskim, miała platoniczną relację ze swoim wykładowcą J. Margolisem oraz liczne romanse z żonatymi facetami. Często bywała nieznośna i niewdzięczna, a raz zdarzyło jej się nawet zakochać w pijaku i ukraść z nim ikonę z kościoła (!), lecz poza tym cierpiała także na depresję, w związku z czym miała na swoim koncie próbę samobójczą i często żaliła się na swoje nędzne życie oraz ludzi  i miejsca wokół (a zwłaszcza na Częstochowę).

*Małgorzata Szułczyńska "Nie popełniłam zdrady. Rzecz o Halinie Poświatowskiej"


Książek Haliny Poświatowskiej i o Halinie Poświatowskiej mam w swej biblioteczce mnóstwo, przeczytałam chyba wszystkie dostępne biografie i opracowania jej poświęcone, ale dopiero po lekturze "Upartego serca" Kaliny Błażejowskiej mogę stwierdzić, że poznałam autorkę w pełni. W moim odczuciu, jest to najlepiej napisana i najbardziej wnikliwa biografia Haliny Poświatowskiej, jaką kiedykolwiek wydano. Podoba mi się to, iż Błażejowska nie wybiela postaci Poświatowskiej ani nie fałszuje faktów biograficznych, a poza tym stosuje niezwykle wciągającą narrację, przez co biografię czyta się jednym tchem, niczym dobrą powieść. Gorąco polecam!

Autor: Kalina Błażejowska
Tytuł: Uparte serce. Biografia Poświatowskiej
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: Twarda 
Data wydania: 22 maja 2014
Ilość Stron: 338
Moja ocena: 9/10.

Komentarze

  1. Brzmi interesująco. Lubię biografię,które pokazują ludzi w nietypowy sposób. Szczególnie ten ludzki,nie tylko z perspektywy twórczości.

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja niestety książek Haliny Poświatowskiej zupełnie nie znam :/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy konstruktywny komentarz!

UWAGA!!! proszę nie spamować i nie umieszczać linków do swoich blogów czy stron. Sama potrafię Was znaleźć w sieci ;)

Korzystanie z tej strony i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.

- Justyna F (Elfie)