"MIEJ UMIAR. 52 KROKI DO ŻYCIA PO SWOJEMU"

"Miej umiar. 52 kroki do życia po swojemu" to książka, która trafiła do mnie na poprzedniej edycji Wielkiej Wymiany Książkowej i przez pół roku czekała cierpliwie na swoją kolej. Za chwilę trafi do kolejnej właścicielki, więc postanowiłam podzielić się z Wami moimi refleksjami na jej temat. Jest to książka wyjątkowa i po prostu chcę o niej jak najdłużej pamiętać. Jeśli ciekawią Was takie kwestie, jak harmonia ciała i ducha, życie w zgodzie z samym sobą i dobre relacje z innymi ludźmi, idee takie jak minimalizm, mindfulness, slow life, czy też organizacja przestrzeni oraz czasu, to jest to zdecydowanie pozycja dla Was.


Autorka książki, Natalia Knopek, jest z wykształcenia architektem, natomiast na co dzień  pracuje jako instruktorka jogi oraz prowadzi bloga Simplife. W swej książce podejmuje tzw. "maraton minimalisty", tj. opisuje 52 kroki - 52 zmiany na lepsze na każdy tydzień roku. Książka jest idealna nie tylko na początek roku kalendarzowego, ale również na nadejście wiosny, kiedy to wiele z nas pragnie wdrażać w swoje życie i/lub postępowanie zmiany na lepsze. 

Jako że jest to moja subiektywna opinia o książce, powiem Wam, które części i fragmenty  najbardziej mi się podobały. Jako że jestem fanką sprzątania, organizacji oraz zwolenniczką idei "mniej znaczy więcej", najbliższe memu sercu okazały się oczywiście rozdziały poświęcone porządkowaniu i upraszczaniu nie tylko najbliższego otoczenia, ale również relacji z innymi ludźmi. W pierwszym dziale pt. "Rzeczy i organizacja", dowiemy się na przykład tego, jak posprzątać bałagan w szafie, komputerze czy biurku i efektywnie zorganizować przestrzeń do codziennego użytku i pracy. Oprócz organizacji przestrzeni, dowiemy się również jak możemy zarządzać naszym cennym czasem. Z kolei w drugiej części książki, zatytułowanej "Ciało", przeczytamy między innymi o tym, jak jeść bardziej świadomie czy też jak lepiej spać i wcześniej wstawać z łóżka, by bardziej produktywnie witać każdy kolejny dzień. Ponadto, Natalia Knopek w swym poradniku przemyca sprawdzone przez siebie patenty na to, jak praktykować wdzięczność i doceniać to, co mamy. Co więcej, autorka radzi także, dlaczego warto i co możemy zrobić, by w obecnej dobie internetu i social media pozwolić sobie czasem na wyłączenie się oraz bycie offline. 


Jednak "Miej umiar" to nie tylko książka o porządkowaniu i harmonii. Natalia Knopek w swej książce przedstawia także bardzo ciekawe spostrzeżenia dotyczące swoich doświadczeń i życia za granicą oraz niezwykle popularnego u nas zjawiska, jakim jest hygge. Knopek dwa lata mieszkała, studiowała i pracowała w Danii i naprawdę ma coś na ten temat do powiedzenia. Oczywiście, nie chcę tu nikomu psuć radości odkrywania książki, więc nie zdradzę, co tak naprawdę Natalia sądzi na temat życia w Danii oraz hygge. Zachęcam, byście sami przeczytali książkę oraz sami wysunęli z niej wnioski dla siebie.

Podsumowując, "Miej umiar. 52 kroki do życia po swojemu" to jeden z lepszych poradników, z jakimi miałam do czynienia od dłuższego czasu. Jest to książka ciepła, subtelna, mądra i inspirująca, napisana pięknym językiem przez inteligentną i oczytaną osobę. Książka, która mimo iż należy do gatunku poradników, nie poucza nas, jak zamienić się w Paryżankę, weganina, jak osiągnąć sukces czy żyć bardziej hygge, ale by szukać właściwej dla nas drogi po swojemu, metodą prób i błędów (lub 52 kroków, o których ta książka przecież traktuje). Gorąco polecam.

Autor: Natalia Knopek
Tytuł: Miej umiar. 52 kroki do życia po swojemu.
Wydawnictwo: Pascal
Oprawa: Miękka
Data wydania: 11 października 2017
Ilość Stron: 352
Moja ocena: 8/10.

Komentarze