Muzea i galerie sztuki w Pradze

Praga to idealne miejsce dla miłośników sztuk pięknych, architektury i literatury. Zgodnie z obietnicą, dzisiaj zapraszam Was na dalszy ciąg mojej wycieczki po Pradze. Tym razem "poszwendamy" się trochę po muzeach i galeriach sztuki, których w stolicy Czech jest pod dostatkiem. Jeśli chodzi o muzea, to zwiedziliśmy kilka filii Muzeum Narodowego, natomiast brakło nam już czasu na muzeum Alfonsa Muchy czy Muzeum Kubizmu w Domu pod Czarną Matką Boską niedaleko Rynku. Na pocieszenie powiem, że w drodze na Most Karola czy Hradczany zahaczyliśmy o kilka ciekawych galerii i wystaw. Wstęp do wszystkich galerii był darmowy, więc w sumie na kulturę i sztukę nie wydaliśmy zbyt wiele. 

Z naszego hotelu (tuż przy starówce) mieliśmy bardzo blisko do Galerii Rudolfinum - w sierpniu trafiliśmy akurat na wystawę zatytułowaną "A Cool Breeze", która wywarła na nas niesamowite wrażenie (zobaczcie sami na zdjęciach poniżej). Wystawa trwała od 25 kwietnia do 11 sierpnia tego roku i ukazywała prace 17 artystów z różnych krajów, ich świeże spojrzenie oraz nowe, współczesne formy w rzeźbie. 

Poza tym, wykupiliśmy bilet na 5 dni i na wszystkie wystawy do 9 filii Muzeum Narodowego w Pradze (260 Kc od osoby). Zwiedzanie rozpoczęliśmy od historycznego budynku muzeum przy Placu Wacława, gdzie kręcono przygody Jamesa Bond'a w filmie "Casino Royal". Najciekawsza wystawa była poświęcona żołnierzom II wojny światowej.

Potem udaliśmy się do nowego budynku, po drugiej stronie ulicy, gdzie zachwyciła nas wystawa "Celtowie", oczywiście poświęcona Celtom - biżuteria i ceramika wymiatają. W ramach tego samego biletu odwiedziliśmy też Muzeum Bedricha Smetany, jednego z najsłynniejszych czeskich kompozytorów. Budynek muzeum znajduje się nad Wełtawą, w sąsiedztwie Mostu Karola i mieści pamiątki osobiste, partytury i fotografie związane z muzykiem. Na koniec zostawiliśmy Muzeum Etnograficzne (założone w 1896 roku) z przepięknymi strojami oraz wyrobami z połowy XIX wieku. Muzeum jest dość daleko od centrum i ciężko je znaleźć na piechotę, niemniej warto się trochę potrudzić i w ramach jednego biletu zobaczyć odrobinę historii i folkloru w Czechach.Instagram ma wielką moc, bowiem za jego pośrednictwem Jitka Stolinova zaprosiła nas na wernisaż wystawy malarstwa młodej artystki Sary Bojovic w Art FLEXUP Design, której jest kuratorką. Jitka to niesamowita kobieta - jest projektantką wnętrz, zajmuje się galerią FLEXUP oraz wykłada projektowanie na uczelni. Rozmawiała z nami dość długo i muszę przyznać, że jest bardzo sympatyczna i zna się na sztuce jak mało kto, a przy okazji poleciła nam kilka miejsc w Pradze godnych zobaczenia. Jeśli zaś chodzi o samą galerię Flexup, to mieści się na jednej z bocznych uliczek od Rynku (zaledwie 2 minuty spacerem) i jest mekką dla miłośników nowoczesnego designu, malarstwa, rzeźby oraz mody. 

Ponadto, kolejną wystawą godną uwagi były Praskie Impresje - Alexandr Paul, które można obejrzeć w jednej z galerii po drodze z rynku na Plac Wacława -  niestety nie pamiętam jej dokładnej nazwy ani adresu. O ile się nie mylę, fotografie były z lat 80.
Przy Ścianie John'a Lennon'a znajduje się sklep, a w zasadzie galeria sztuki, która zachwyciła mnie swoim wystrojem i pięknymi dodatkami do domu.
Do Muzeum Kubizmu w Domu Czarnej Matki Bożej dotarliśmy dopiero wieczorem w ostatni dzień pobytu i niestety było już zamknięte. Otwarty był natomiast sklep po drugiej stronie budynku, w którym można kupić m.in. kubistyczne obrazy, ceramikę i szkło.Muzeum AppleKtóra wystawa najbardziej przykuła Waszą uwagę?

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy konstruktywny komentarz!

UWAGA!!! proszę nie spamować i nie umieszczać linków do swoich blogów czy stron. Sama potrafię Was znaleźć w sieci ;)

Korzystanie z tej strony i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.

- Justyna F (Elfie)