REPLIKA Lauren Oliver

Powieść Lauren Oliver pt. "Replika" miała swoją premierę w 2017 roku, więc nie jest to nowość czy aktualny bestseller w księgarniach. Jeśli mam być szczera, to dostałam tę książkę kilka lat temu na imieniny od mamy (zamiast kwiatka), i od tamtej pory przeleżała smętnie na tak zwanym "stosie hańby". Na szczęście, za sprawą akcji #czytamdowymiany, wreszcie udało mi się ją przeczytać i muszę wam powiedzieć, że jest to książka bardzo ciekawa, wciągająca i poniekąd również przerażająca.

Gemma to zakompleksiona amerykańska nastolatka: ma sporą nadwagę, tylko jedną przyjaciółkę w szkole (reszta rówieśników raczej woli się z niej nabijać), sporo problemów ze zdrowiem, a jakby tego było mało, rodzice trzymają ją pod kloszem i nawet nie pozwalają prowadzić jej konta na Instagramie. Mówiąc krótko: główna bohaterka książki to prawdziwa współczesna outsiderka. Pewnego dnia Gemma odkrywa, że jej rodzice od lat coś przed nią ukrywają i wbrew ich woli, wyrusza w podróż, by odkryć prawdę o sobie i o niesławnym instytucie Haven, z którym związany był jej ojciec. W tej niezwykle emocjonującej i niebezpiecznej podróży do Haven główna bohaterka nie tylko odkryje szokującą prawdę, ale również otworzy się na kontakty z innymi ludźmi, dojrzeje i stanie się silniejsza psychicznie. Nie zdradzę, co konkretnie odkryje Gemma, ani co tak naprawdę zmieni się w jej życiu, ponieważ nie chcę psuć wam zabawy z lektury. 

Powiem wam jedynie, że powieść "Replika" porusza takie problemy jak przyjaźń, dojrzewanie, niskie poczucie własnej wartości, problemy z tożsamością i uczuciami, ale również nie do końca legalne eksperymenty medyczne, takie jak klonowanie. Tytułowa "Replika" to bowiem nic innego jak klon, ale kto jest klonem, a kto człowiekiem dowiemy się dopiero po przeczytaniu dwóch odrębnych, a jednocześnie dwóch uzupełniających się opowieści: Gemmy oraz Liry. Gdy już pozornie dojdziemy do końca książki (tj. po przeczytaniu narracji z perspektywy Gemmy), musimy odwrócić tom do góry nogami, gdzie mamy drugą okładkę, drugą główną bohaterkę - Lirę, oraz drugą narrację, która rzuca nowe światło na wszystko to, co zdawaliśmy się wiedzieć o fabule. Muszę przyznać, że był to dla mnie niezwykle ożywczy i nowatorski zabieg, przez co wpisuję nazwisko Oliver na listę pisarzy intrygujących i potrafiących nieźle namieszać w umyśle czytelnika."Replika" to powieść z pogranicza trzech gatunków. Zaczyna się niepozornie i z początku mamy typową opowieść o nastolatce i jej problemach, czyli klasyka gatunku young adult. Potem wkraczamy w rozwikłanie tajemnicy instytutu Haven oraz przerażających eksperymentów, jakie się tam przeprowadza, więc powieść można określić mianem thrillera medycznego i poniekąd także science-fiction. Mimo iż ja w sci-fi nie gustuję, ta książka wciągnęła mnie już od pierwszych stron, a potem już nie mogłam się doczekać końca. Muszę przyznać, że Lauren Oliver bardzo mnie zaskoczyła i nieźle namieszała mi w głowie, i dzięki temu bardzo długo nie zapomnę tej książki. Jeśli wy również lubicie czytać powieści niebanalne i rozwiązywać ciekawe zagadki medyczne, "Replikę" gorąco wam polecam. Będzie idealną lekturą na długie jesienne popołudnia i wieczory oraz wspaniałą odskocznią od tych wszystkich negatywnych informacji, którymi zalewają nas media.


Autor: Lauren Oliver
Tytuł: Replika 
Tytuł oryginału: Replica
Wydawnictwo: Moondrive
Oprawa: Broszurowa ze skrzydełkami
Data wydania: 5 lipca 2017
Ilość stron: 448
Moja ocena: 7/10.


Komentarze

 1. Wow, przyznam, że Twój opis bardzo mnie zaciekawił ;o Na początku myślałam, ze to zwykła przyjemna książka o nastolatce i jej problemach a to jednak bardziej złożona historia :) Wciągnęłam się w Twoją recenzję :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło słyszeć :) A na zwykłe książki o nastolatkach szkoda mi czasu, wolę obejrzeć film na Netflixie ;)

   Usuń
 2. To może być fajna powieść, tym bardziej jeśli są jakieś zagadki medyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawiłaś mnie tą książki, będę miała na oku :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem świeżo po lekturze, uwielbiam takie złożone historie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też takie lubię:) dawno nie czytałam tak dobrego thrillera

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy konstruktywny komentarz!

UWAGA!!! proszę nie spamować i nie umieszczać linków do swoich blogów czy stron. Sama potrafię Was znaleźć w sieci ;)

Korzystanie z tej strony i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.

- Justyna F (Elfie)