Katarzyna Nosowska "Powrót z Bambuko"

Uwielbiam zbiór felietonów Kaśki Nosowskiej pt. "A ja żem jej powiedziała...", więc naturalnie musiałam sięgnąć po kolejne teksty. "Powrót z Bambuko", wydany jesienią 2020 roku nakładem wydawnictwa Wielka Litera, zgarnął już kilka nagród i od miesięcy widnieje na listach bestsellerów, zatem nadszedł czas, by wziąć książkę na tapet i dorzucić moje subiektywne trzy grosze do recenzenckiej tacy. 

"Powrót z Bambuko" to zbiór esejów, refleksji i lekcji codzienności Katarzyny Nosowskiej na szereg różnych tematów: od uważności, problemów z nadwagą i niską samooceną, przez feminizm, zgubny wpływ mediów i ostracyzmu, a na pandemii koronawirusa kończąc. Jak zwykle szczerze, bez zadęcia, błyskotliwie i z humorem, tym razem chyba jednak nieco bardziej poważnie, a momentami nawet gorzko i nostalgicznie. 

W felietonie pt. "Samoobrona" Nosowska pisze o negatywnych treściach i emocjach, jakimi karmią nas mass i social media. Jest to jeden z moich ulubionych tekstów - całkowicie się z autorką zgadzam i dlatego czasem lubię znikać z blogosfery, FB i IG na kilka tygodni czy nawet miesięcy. Jeśli czuję, że mnie to wszystko przytłacza czy wywołuje negatywne emocje, wówczas zazwyczaj znikam i łapię do tych treści dystans na tzw. offlinie. "Jeszcze tylko to i będę szczęśliwa" to z kolei tekst o lękach i o poczuciu bezpieczeństwa, o materializmie i konsumpcjonizmie, o odwiecznym zderzeniu: marzenia kontra rzeczywistość. Pozostałe teksty to osobisty manifest i oda do wolności - od przejmowania się tym, co ludzie powiedzą, od kłamstw, którymi karmią nas ludzie i świat, czy wreszcie od lęków i traum z dzieciństwa. Wspomniana wolność to właśnie tytułowy "Powrót z bambuko" - to tak naprawdę powrót do samego siebie, który każdy z nas powinien kiedyś sobie zafundować na stałe. Na marginesie dodam, że strumień świadomości w eseju "Tętent końskich kopyt w głowie" jest jednym z lepszych, jakie kiedykolwiek czytałam, zaś osobiste teksty autorki o zmaganiach z kotem sąsiada czy sakramentami pierwszej komunii i ślubu doskonale rozumiem i czuję całym moim dziwnym jestestwem. 

"Powrót z Bambuko" to bardzo dobrze napisany zbiór felietonów, który można połknąć na raz w jedno popołudnie lub dawkować sobie z przyjemnością po tekście do porannej lub popołudniowej kawki. Nosowska po raz kolejny udowadnia, że jest nie tylko mądrą, zabawną i jednocześnie dojrzałą autorką (oraz tzw. równą babką), ale również cudowną odtrutką na te wszystkie instagramowe, powierzchowne, dwulicowe glonojady z Warszawki. Jest cudownie niedoskonała i przy tym tak bardzo prawdziwa. Uwielbiam tę książkę i polecam ją każdemu.


Autor: Katarzyna Nosowska
Tytuł: Powrót z Bambuko
Wydawnictwo: Wielka Litera
Oprawa: Miękka broszurowa
Premiera: 16 września 2020
Ilość Stron: 272
Moja ocena: 7/10.

PS Zapomniałam wspomnieć o wspaniałej oprawie graficznej książki - ukłony kieruję w stronę Izabeli Kaczmarek-Szurek z Formallina Illustration. Świetna robota, która doskonale rezonuje z klimatem książki i jednocześnie zdaje się dopełniać myśl i charakter autorki. Mistrzostwo!

Komentarze

 1. Bardzo mnie ciekawi ta książka, mam ochotę ją sobie kupić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ją kupiłam mamie, a dodatkowo miałam egzemplarz z biblioteki. Myślę, że warto ją kupić i do niej wracać co jakiś czas 😉

   Usuń
 2. Do mnie pióro tej Pani nie trafia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie ♡
  Znam twórczość autorki, tej książki nie czytałam ale chętnie ją poznam. Wspaniała recenzja :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 4. Próbowałam czytać pierwszą jej książkę, ale nie dałam rady- nie moje poczucie humoru. Muzycznie też wolę tę Nosowską z Hey niż jej solowe piosenki i ten kudłaty image ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przyznam szczerze, że jej solowych piosenek nie znam. Zatrzymałam się na etapie kaset magnetofonowych Hey'a z lat 90.

   Usuń
 5. Z ciekawością sięgnę po tę publikację. Lubię słuchać jej wypowiedzi, więc liczę na udaną lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie koniecznie czytaj i/lub słuchaj w wersji audio! :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy konstruktywny komentarz!

UWAGA!!! proszę nie spamować i nie umieszczać linków do swoich blogów czy stron. Sama potrafię Was znaleźć w sieci ;)

Korzystanie z tej strony i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.

- Justyna F (Elfie)