Erica Katz "Klub tylko dla facetów"

Erica Katz to pseudonim absolwentki University of Michigan i Columbia Law School, która aktualnie mieszka na Manhattanie i pracuje w prestiżowej kancelarii prawniczej. "Klub tylko dla facetów" to jej debiutancka powieść, wydana nakładem wydawnictwa Sonia Draga, która swoją polską premierę miała 2 czerwca 2021 (czyli niecały tydzień temu). U nas jest to nowość, ale warto zapamiętać ten tytuł, gdyż jest to dramat prawniczy nawiązujący do ruchu #MeeToo, o którym na świecie już jest głośno. Ja nie mogę się doczekać ekranizacji, a ptaszki ćwierkają, że Netflix ostro nad takową pracuje. 

Narratorką i główną bohaterką powieści jest Alex Vogel - młoda, atrakcyjna i niezwykle bystra absolwentka Harvard Law School, która właśnie dostała swoją pierwszą pracę w największej i najbardziej prestiżowej kancelarii prawniczej, Klasko & Fitch, z siedzibą w Nowym Jorku. Alex mieszka ze swoim chłopakiem, Samem, ma kochających rodziców i ogromne ambicje. Buduje swoją karierę w K&F wokół wielomilionowych transakcji, wraz z kolegami w drogich, dobrze skrojonych garniturach. Alex (w kancelarii znana jako Skippy) wkracza do klubu najlepszych prawników, którzy pracują praktycznie bez przerwy, nawet podczas licznych kolacji biznesowych, wyjazdów czy imprez. Niestety, okazuje się, że jest to dysfunkcyjne, pełne hipokryzji i przemocy środowisko prawników, które w znacznym stopniu zmienia główną bohaterkę i jej relacje z bliskimi. 

Książka porusza różne zagadnienia i problemy: od ambicji, ciężkiej pracy i dążenia do osiągnięcia sukcesu, przez nadużywanie narkotyków, alkoholu i władzy, aż po seksizm i molestowanie seksualne. Autorka w doskonałym stylu opisała środowisko, które dobrze zna z własnego doświadczenia, zatem wszystkie wydarzenia przedstawione w "Klubie" (nawet te najbardziej mroczne i szokujące) niezwykle wiarygodne dla czytelnika. Sama autorka w wywiadzie przyznała, że czerpała z własnych przeżyć i obserwacji. Postaci, które stworzyła, są skomplikowane i zdemoralizowane, lecz na pewno niebanalne. Nie musimy ich lubić, ale na pewno jesteśmy ich ciekawi.

Z jednej strony powieść jest dosyć długa (tomiszcze ma prawie 500 stron, a czcionka do zbyt dużych nie należy), niemniej nie sposób się od tej książki oderwać. Nie jest to lekka, łatwa i przyjemna obyczajowa lektura - jest to historia trudna, ale też niezwykle zajmująca. Zgadzam się poniekąd z recenzjami i blurb'em, że świat stworzony przez Katz przypomina klimat filmów "Diabeł ubiera się u Prady" oraz "Wilk z Wall Street" (na pewno słodka i zabawna "Ally McBeal" to to nie jest). Tak czy inaczej, lekturę książki gorąco wam polecam, nawet jeśli prawo i świat wielkich korporacji to dla was czeski film. Tę historię po prostu warto poznać i przeżyć po swojemu. Myślę, że długo zostanie w pamięci.

Autor: Erica Katz
Tytuł: Klub tylko dla facetów
Tytuł oryginału: The Boys' Club
Wydawnictwo: Sonia Draga
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 2.06.2021
Ilość stron: 472
Moja ocena: 7/10.


Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Sonia Draga.

Komentarze

 1. Bardzo prawdziwe, świat prawników też nie jest taki idealny. Książka na pewno bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowała mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może to do końca nie moje klimaty ale mimo wszystko mogłabym po nią sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o niej ostatnio ale sama nw.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasami lubię sięgnąć po takie trudniejsze książki, ale muszę mieć na nie odpowiedni dzień.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam serdecznie ♡
  Wspaniała recenzja. Książka na pewno jest bardzo ciekawa, szkoda że wcześniej jej nie znałam, bardzo chętnie rozejrzę się za nią i nadrobię tę lekturę :) Wydaje mi się, że to będzie tytuł dla mnie :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam już ją na swojej liście książek do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy raz o niej słyszę.Chętnie przeczytam przy okazji :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy konstruktywny komentarz!

UWAGA!!! proszę nie spamować i nie umieszczać linków do swoich blogów czy stron. Sama potrafię Was znaleźć w sieci ;)

Korzystanie z tej strony i pozostawianie komentarzy jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych.
Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby.

- Justyna F (Elfie)