Książkowo-filmowi ulubieńcy: styczeń - luty 2018

Luty był dobrym miesiącem na czytanie i oglądanie filmów (miałam dwutygodniowe ferie), więc dzisiaj podzielę się z Wami książkami oraz filmami, które zachwyciły mnie w ostatnich 2 miesiącach zimy.


Książki

Ostatnio czytam dużo (po powrocie z pracy praktycznie nie mam już siły i ochoty robić nic innego). W styczniu i lutym przeczytałam 13 książek. Wśród nich znalazły się m.in. "Hygge. Duńska sztuka szczęścia" autorstwa Marie Tourell Soderberg, "Na fejsie z moim synem" Janusza L. Wiśniewskiego czy "Make Photography Easier" Kasi Tusk. Te książki mnie jednak bardzo rozczarowały, więc nie będę na ich temat pisać, w końcu to post o ulubieńcach. 

W styczniu najbardziej urzekła mnie powieść "Małe życie" Hanyi Yanagihary, wydana w 2016 roku przez Wydawnictwo W.A.B.. Jest to dosyć konkretne tomisko (ponad 800 stron!), które porusza takie zagadnienia jak przyjaźń, miłość, homoseksualizm, trauma, samookaleczanie się, samorealizacja, droga do kariery, spełnianie marzeń czy życie w Nowym Jorku (ten temat od lat fascynuje mnie zarówno w książkach, jak i w filmach). "Małe życie" to dość szczegółowo opisana historia wcale nie tak małego w moim odczuciu życia Jude'a, który zmaga się nie tylko z kalectwem, ale i z paskudną tajemnicą z okresu dojrzewania oraz mimo wszystko próbuje wyjść z mroku i odnaleźć szczęście i spełnienie. Do ostatnich chwil ciężko było mi się oderwać od tej książki, kilka razy również zdarzyło mi się w trakcie lektury popłakać. Myślę, że każdy powinien tę powieść przeczytać i... przeżyć po swojemu. Na pewno nie odłożycie jej na półkę obojętni!


Jako że mój egzemplarz miałam z biblioteki, zdjęcie okładki "pożyczam" ze strony znak.com.pl:"Lokatorka" JP Delaney to z kolei thriller psychologiczny, w całkowicie innym klimacie niż powieść Yanagihary. Mieszkanie przy Folgate Street 1 w Londynie jest bardzo nowoczesne, minimalistyczne i wymagające od lokatorek bardzo rygorystycznego przestrzegania panujących w nim zasad. Obie lokatorki (tj. poprzednia, Emma oraz obecna, Jane) łączy wiele wspólnego: wyglądają podobnie, chcą zacząć nowy etap w życiu i obie zostały wybrane przez właściciela zarówno na lokatorki, jak i kochanki. Jak można się domyślić, w książce jest morderstwo, jest romans, są dylematy do rozstrzygnięcia oraz chęć rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Książka wciąga, lekko i szybko się czyta, zakończenie zaskakuje, ale jednocześnie pozostawia lekki niedosyt. Jeśli lubicie thrillery psychologiczne, serdecznie Wam tę książkę polecam.Na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć o plannerze pt. "Bullet Book. Bądź pięknie zorganizowana" wydawnictwa Insignis. Planner otrzymałam w prezencie od Marioli, i jestem z niego bardzo zadowolona. Mogę w nim zapisywać nie tylko plany i zadania na kolejne miesiące roku, ale również monitorować wydatki czy też planować drobne remonty w domu, zmiany w szafie, treningi itd. Prosty design, sporo miejsca na zapiski oraz możliwość kreatywnej pracy nad własnym rozwojem sprawia, że z przyjemnością go używam do realizacji celów krótko- czy długoterminowych. Mam nadzieję, że do końca 2018 roku będzie mi dobrze służył.


                                                              Źródło


Filmy

A gdy wracając z pracy jestem tak zmęczona, że nie mam siły na czytanie książek, odpalam sobie Showmax i oglądam filmy. Ostatnio postawiłam głównie na polskie produkcje, wśród których zachwyciły mnie trzy filmy. Pierwszy z nich to komediodramat pt. "Dziewczyna z szafy" (2012) w reżyserii Bodo Koxa, który opowiada o autyzmie (w roli autystycznego Tomka wystąpił przegenialny Wojciech Mecwaldowski), miłości (również braterskiej) oraz o radzeniu sobie z problemami i wyobcowaniem poprzez stworzenie własnego zmyślonego świata pełnego odjechanych wizji i niecodziennych rytuałów. Film jest wzruszający, ale i momentami zabawny (ukazuje problem autyzmu oraz ograniczenia z nim związane z przymrużeniem oka). Oprócz ciekawej fabuły, w tej produkcji podobały mi się również nieco surrealistyczne zdjęcia oraz Piotr Głowacki w roli brata. Dla mnie mistrzostwo - musicie sami zobaczyć!Kolejny polski film, który bardzo spodobał mi się w minionym miesiącu to "Yuma" - komedia z 2013 roku, opowiadająca o latach po upadku PRL'u. Główny bohater, Zyga (Jakub Gierszał) próbuje wyrwać się z biedy i pod wpływem swej ekscentrycznej ciotki-burdelmamy (jedna z lepszych ról Katarzyny Figury!) regularnie wyjeżdża do Niemiec na "transfer dóbr deficytowych", czyli tzw. jumę (kto nie wie, o co chodzi, spieszę wyjaśnić, iż Zyga wraz z kolegami po prostu przywozili do Polski luksusowe towary pochodzące z kradzieży). Sytuacja staje się z czasem coraz bardziej ryzykowna, więc akcja szybko nabiera rozpędu i sporo się dzieje. Film dość wiernie ukazuje lata 80. i 90. w Polsce, więc choćby z tego względu warto go zobaczyć. Poza tym, rola Gierszała, Figury czy Tomasza Kota z pewnością Was zaskoczy. Polecam!I wreszcie trzeci polski film, który mnie poruszył do głębi - "Chce się żyć" z 2013 roku w reżyserii Macieja Pieprzycy. Jest to piękna historia chorego na porażenie mózgowe Mateusza, który walczy o godne życie i normalność, jednocześnie udowadniając, że wbrew opiniom lekarzy, wcale nie jest pozbawioną rozumu i uczuć rośliną. Podobnie jak w przypadku Mecwaldowskiego w "Dziewczynie z Szafy", mamy tu do czynienia z wielkim talentem i rewelacyjną grą aktorską Dawida Ogrodnika. Poza tym, seans dostarczy Wam niesamowitych emocji i wzruszeń; przez moment zastanowicie się nad sensem egzystencji oraz docenicie to, co macie. Jeśli moje słowa jeszcze Was nie przekonały, koniecznie obejrzyjcie zwiastun. Dla mnie jest to jeden z najbardziej genialnych polskich filmów.


A jakie filmy i książki Was ostatnio zachwyciły? 

PS. Jeśli macie konta na portalu lubimyczytac.pl, śmiało 
dodawajcie mnie do znajomych - uwielbiam
podglądać, co czytają i rekomendują inni czytelnicy! xo

Komentarze